Csalán trágya készítése pofonegyszerű és emellett az egyik leginkább környezettudatos tápanyag-utánpóltás módszer a kiskertekben. Cikkünkben bemutatjuk az elkészítési módjait.
A csalán egyik oldalról egy magasan dicsőitett számos felhasználással rendelkező gyógynövény, de a másik oldalról egy bosszantó, szúrós, szinte kiirthatatlan gyomnövény is.
Pedig a csalán egy igazi kincs a kertben!
A csalán kiváló alapanyag egy teljesen ingyenes alapanyag csalán trágya elkészítéséhez, amely tele van a talajban élő növényeink számára tápanyaggal.
Csalán trágya készítése lépései
Csalán szinte minden talajban megterem, de célszerű kialakítani olyan helyeket a kertünkben, ahol békésen fejlődhet, növekedhet. Tavasszal és évközben több alkalommal tudjuk szüretelni, hogy permetnek, vagy trágyának hasznosítsuk. Amellett, hogy kiváló gyógytea vagy éppen sütemények, levesek és egyéb élelmiszeri termékek alapanyaga is.
Mi kell a csalán trágyához?
Nagyon fontos elmondani, hogy a csalán trágya készítésével, majd megfelelő felhasználásával erősíthetjük a növényeket, növelhetjük általa a terméshozamot, és javítjuk vele a már említett a talajminőségét.
Csalán trágya hozzávalók:
- Friss csalán a kertből
- Víz, lehetőség szerint csapadék víz vagy kútvíz.
- Nagy vödör vagy hordó, amibe tesszük a leszedett csalánokat.
Puszta kézzel még virágzás előtt gyűjtsd be az egészséges és friss csalánleveleket. Ilyenkor virágzás előtt a legjobb, mivel ilyenkor van benne a legtöbb tápanyag.
Töltsünk meg egy nagy vödör vagy hordót friss csalánlevéllel körülbelül a negyedéig és ezekután öntsünk a vödörbe vizet, amíg a csalánlevelek teljesen be nem áznak.
Fedjük le a vödröt egy fedővel vagy egy ruhával, és hagyjuk érlelni a napon 2-4 hétig. A keverék naponta egyszer keverjük át. A tárolóedény lefedése azért is fontos, mert többféle élőlény (például a szúnyogok) szeret állóvízbe petézni. Emiatt, ha nem szeretnék szúnyogfarmot mindenképpen fedjük le a hordót vagy vödröt, amiben érleljük a csalánt.
Amikor a csalán trágya fekete színűvé válik és megvan a sajátos erős, markáns szaga, akkor készült el és ért be az ingyen kerti trágyánk.
Lehet elsőre munkaigényes lehet sokaknak, de a természet meghálálja a belé fektetett időt. Nem beszélve arról, hogy komoly pénzeket tudunk megspórolni általa, nem beszélve a hulladéktól, amit műanyagzsákos trágyák vásárlásával termelünk meg. Érdekesség, hogy minden ilyen bolti trágya zsákolása komoly energia és infrastruktúra igényű tevékenység, folyamat, aminek kellően szép méretű ökológiai lábnyom a hátulütője.
Hogyan használjuk a csalán trágyát?
A csalán trágya hígítatlanul is használható, de általában 1:10 arányban vízzel hígítva alkalmazzuk. A hígított csalán trágyát öntözéshez vagy levéltrágyaként is felhasználhatjuk. Ez utóbbinál a növényre is kerülhet belőle, melynek enyhe permetszerhatása lesz így. Lényegében egyes levéltetvek ellen kiváló megoldás lehet.
Miért használjunk csalán trágyát?
Gazdag tápanyagokban: A csalán tele van makrotápanyagokkal (nitrogén, foszfor, kálium) és mikrotápanyagokkal (vas, bór, magnézium), amelyek mind létfontosságúak a növények növekedéséhez.
Erősíti a növényeket: A csalánban található tápanyagok segítenek a növényeknek ellenállni a kártevőknek és a betegségeknek. Ezenkívül a csalánban található szalicilsav növeli a növények fotoszintézisét, ami gyorsabb növekedéshez vezet.
Javítja a talaj minőségét: A csalánból készült talajjavító humuszt hoz létre a talajban, ami javítja a víztartó képességet és a levegőztetést. A humusz növeli a talaj mikrobiológiai aktivitását, ami egészségesebb talajhoz vezet.
Ingyenes és környezetbarát: A csalán trágya teljesen ingyenes elkészíthető, és nem károsítja a környezetet.
Tippek a csalán trágya használatához:
A csalán trágya készítése után óvatosan, átgondoltan juttassuk ki a növényeink alá, mivel töményen igen erős lehet, ezért ne öntözzük közvetlenül a növények gyökereire.
Ez a trágya leginkább és a legjobban minden év tavaszán és nyáron használható (többek közt a növény ilyenkor található meg nagy mennyiségben kertünkben), illetve ősszel is, ha a másodvetést szeretnénk táplálni. Ez utóbbi esetben csak akkor, ha a csalánt használatkor megfelelően visszanyírtuk, ezzel serkentve a növényt, hogy újra termőtestet növesszen.
A csalánból készült trágya egy kiváló alternatíva a kereskedelemben kapható bármilyen trágya vagy éppen műtrágyák számára, mivel hatékony és ingyenes. Ez a technika remek választás a környezettudatos és fenntarthatóságre fogékony kertészek számára.
Íme egy rövid, figyelemfelkeltő, edukatív videó, Szebenyi Péter környezetvédelmi influenszer Youtube csatornájáról.
Így készül a csalán trágya!
Gyakran ismétlődő kérdések
Mennyibe kerül a csalán trágya?
Ha otthon készítjük el, akkor szinte ingyen van.
Milyen anyagok vannak a csalánban?
Nagyon gazdag nitrogénben. Így a gyepet, több haszonnövény örülni fog neki.